Start arrow ROK 2012/2013 arrow Styczeń arrow Podsumowanie Małego Finału Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny
środa, 12 grudzień 2018
Advertisement
Menu witryny
Start
Galerie
Linki
Do pobrania
Licznik odwiedzin

Podsumowanie Małego Finału Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny
Napisał Administrator   
Daj mi właściwe słowo i odpowiedni akcent, a poruszę świat
Joseph Conrad

Organizacja Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny dla uczniów gimnazjów na etapie rejonowym na stałe wpisała się w kalendarz działań Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim. 4 stycznia 2013 odbyła się pisemna część konkursu, do której zakwalifikowało się 32 uczniów a 11 stycznia 2013 Mały Finał Konkursu, do którego przystąpiło 16 uczniów. Uczestnicy wygłaszali przed publicznością opowiadanie na wylosowany temat.

Członkowie jury, w skład którego weszli nauczyciele konsultanci oraz nauczyciel doradca metodyczny z języka polskiego, oceniali wypowiedź według następujących kryteriów:

W zakresie treści:

1. historia – czy jest ciągiem zdarzeń?
2. dynamiczność – czy jest żywa, nierozwlekła?
3. przejrzystość – czy jest jasna, klarowna dla słuchaczy?
4. ciekawość – czy jest niebanalna, przyciąga słuchaczy?
5. morał, puenta, suspens – czy zawiera (wypowiedziane lub domyślne) pouczenie?

W zakresie wykonania:

1. kontakt – czy opowiadacz przyciąga „twarzą w twarz”?
2. identyfikacja – czy jest autentyczny, bliski „historii”?
3. rozbudzanie – czy porusza umysł, wyobraźnię lub uczucia?
4. mowa ciała – czy odpowiednio używa ruchów, gestów, mimiki?
5. dykcja – czy mówi wyraźnie i odpowiednio głośno?

Zwycięzca Małego Finału zakwalifikował się do III etapu Konkursu – Ogólnopolskiego Finału, który odbędzie się we Wrocławiu 8 i 9 marca 2013 w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.

Jak co roku, organizatorzy zadbali, aby tematy wypracowań i opowiadań miały związek z ważnymi wydarzeniami w kulturze lub były inspirowane wybitnymi i wartościowymi tekstami kultury. W roku szkolnym 2012/13 były to teksty Wisławy Szymborskiej i Michała Rusinka a tematem przewodnim – media i nowe sposoby komunikacji międzyludzkiej. Jak zaznaczył w swoim wystąpieniu dyrektor WODN w Piotrkowie Tryb., Dariusz Magacz, cieszy fakt, że z roku na rok przybywa szkół i uczestników. Wszak celem konkursu jest nie tylko promowanie uczniów językowo uzdolnionych, ale i popularyzowanie poprawnej polszczyzny oraz pozyskiwanie sojuszników w krzewieniu kultury języka. Dyrektor placówki podziękował uczniom i nauczycielom – opiekunom za zaangażowanie w pracy na rzecz rozwijania talentów i pasji uczniów.

I miejsce w Małym Finale zajął uczeń Zespołu Szkół nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim, Kornel Celoch i on będzie reprezentował nasz rejon w Finale Ogólnopolskim. II miejsce zajęła uczennica Zespołu Szkół nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim, Antonina Kryszewska, III miejsce – Aleksandra Josko z Publicznego Gimnazjum w Popielawach. Wyróżnienia otrzymały uczennice: Maja Mieszczankowska z Zespołu Szkół nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim oraz Patrycja Błażejewska z Publicznego Gimnazjum w Popielawach.

Serdecznie gratulujemy laureatom II etapu Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny i zapraszamy do udziału za rok.
Składamy podziękowania Pani Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Popielawach, nauczycielom oraz uczniom, którzy uświetnili programem artystycznym Mały Finał Konkursu.

Elżbieta Lottko – koordynator rejonowy
  Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny
UM1.jpg UM1.jpg UM1.jpg MEN.jpg KO.jpg CKE.jpg OKE.jpg ORE.jpg BPP.jpg