Start arrow ROK 2012/2013 arrow Styczeń arrow Podsumowanie Małego Finału Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny
czwartek, 20 wrzesień 2018
Advertisement
Podsumowanie Małego Finału Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny
Napisał Administrator   
Daj mi właściwe słowo i odpowiedni akcent, a poruszę świat
Joseph Conrad

Organizacja Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny dla uczniów gimnazjów na etapie rejonowym na stałe wpisała się w kalendarz działań Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim. 4 stycznia 2013 odbyła się pisemna część konkursu, do której zakwalifikowało się 32 uczniów a 11 stycznia 2013 Mały Finał Konkursu, do którego przystąpiło 16 uczniów. Uczestnicy wygłaszali przed publicznością opowiadanie na wylosowany temat.

Członkowie jury, w skład którego weszli nauczyciele konsultanci oraz nauczyciel doradca metodyczny z języka polskiego, oceniali wypowiedź według następujących kryteriów:

W zakresie treści:

1. historia – czy jest ciągiem zdarzeń?
2. dynamiczność – czy jest żywa, nierozwlekła?
3. przejrzystość – czy jest jasna, klarowna dla słuchaczy?
4. ciekawość – czy jest niebanalna, przyciąga słuchaczy?
5. morał, puenta, suspens – czy zawiera (wypowiedziane lub domyślne) pouczenie?

W zakresie wykonania:

1. kontakt – czy opowiadacz przyciąga „twarzą w twarz”?
2. identyfikacja – czy jest autentyczny, bliski „historii”?
3. rozbudzanie – czy porusza umysł, wyobraźnię lub uczucia?
4. mowa ciała – czy odpowiednio używa ruchów, gestów, mimiki?
5. dykcja – czy mówi wyraźnie i odpowiednio głośno?

Zwycięzca Małego Finału zakwalifikował się do III etapu Konkursu – Ogólnopolskiego Finału, który odbędzie się we Wrocławiu 8 i 9 marca 2013 w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.

Jak co roku, organizatorzy zadbali, aby tematy wypracowań i opowiadań miały związek z ważnymi wydarzeniami w kulturze lub były inspirowane wybitnymi i wartościowymi tekstami kultury. W roku szkolnym 2012/13 były to teksty Wisławy Szymborskiej i Michała Rusinka a tematem przewodnim – media i nowe sposoby komunikacji międzyludzkiej. Jak zaznaczył w swoim wystąpieniu dyrektor WODN w Piotrkowie Tryb., Dariusz Magacz, cieszy fakt, że z roku na rok przybywa szkół i uczestników. Wszak celem konkursu jest nie tylko promowanie uczniów językowo uzdolnionych, ale i popularyzowanie poprawnej polszczyzny oraz pozyskiwanie sojuszników w krzewieniu kultury języka. Dyrektor placówki podziękował uczniom i nauczycielom – opiekunom za zaangażowanie w pracy na rzecz rozwijania talentów i pasji uczniów.

I miejsce w Małym Finale zajął uczeń Zespołu Szkół nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim, Kornel Celoch i on będzie reprezentował nasz rejon w Finale Ogólnopolskim. II miejsce zajęła uczennica Zespołu Szkół nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim, Antonina Kryszewska, III miejsce – Aleksandra Josko z Publicznego Gimnazjum w Popielawach. Wyróżnienia otrzymały uczennice: Maja Mieszczankowska z Zespołu Szkół nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim oraz Patrycja Błażejewska z Publicznego Gimnazjum w Popielawach.

Serdecznie gratulujemy laureatom II etapu Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny i zapraszamy do udziału za rok.
Składamy podziękowania Pani Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Popielawach, nauczycielom oraz uczniom, którzy uświetnili programem artystycznym Mały Finał Konkursu.

Elżbieta Lottko – koordynator rejonowy
  Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny
UM1.jpg UM1.jpg UM1.jpg MEN.jpg KO.jpg CKE.jpg OKE.jpg ORE.jpg BPP.jpg